Gyakorlati diplomáciai ismeretek
Gyakorlati diplomáciai ismeretek
(Kigyűjtés, Kozsdi Tamás, 2014. nov.)
Az alábbiakban szó szerinti idézeteket, mondatokat emeltem ki egy korábbi magyar nagykövet életrajzi leirataiból (több könyve is megjelent) amelyből a diplomáciára vonatkozó napi szintű, gyakorlati helyzetbe pillanthatunk be.
A diplomáciai gépezet napi forgása, a cocktail-partik csillogó világa mögött szüntelen szolgálat áll.
A nagykövet mindenkor az aláírásával ellátott rejtjeltáviratokban, vagy más szeme láttára olvashatatlanul jelenti kormányának a fontosabb értesüléseit. Pl. arról, miként reagál a "fogadó ország" egy magyar lépésre. De jelentenie kell, hogy a fogadó országban (ahol a követ dolgozik) hogyan változnak a belső viszonyok, adott ország külpolitikája stb. A rejtjeltáviratokat gyorsan és bizalmas formában kell eljuttassa a kormányának.
A rejtjeltitok védelme 25 év. A nagykövetnek a lehető legtömörebben kell megírnia táviratát. Ekkor a rejtjelező átteszi a magyar szöveget egy bonyolult, többszörösen átkulcsolt, általában megfejthetetlen számjel halmazzá. A rejtjelező a követség "szentélyében" (egy eldugott kis kuckó) csak általa ismert módon és eszközökkel készíti el a rejtjeltávirat kódolt változatát és a külképviselet rádiósa segítségével juttatja haza a táviratot.
A diplomata nemcsak a nemzeti ünnepek veretes szónoklataiban érzi és vállalja magát magyarnak, hanem a napnak mind a 24 órájában! A nagykövetnek napjában többször is felteszik a kérdést: mi erről a nemzetközi kérdésről a magyar vélemény. Válaszolni kell ilyenkor - esetleg annak a megérzésnek az alapján, amit a történelmi tapasztalat sugall.
A diplomáciában ilyen formulákat használnak egy párbeszéd leírására: "kölcsönösen nyílt és őszinte", "szívélyes" "baráti" Emögött persze a pengeváltásokat is becsomagolt formában jelentik. ld. "kölcsönösen nyílt és őszinte"...
A diplomáciában is van rangsor, ranglétra mint a katonaságnál. Lentről: segéd-attaché, attaché, III. o. titkát, II. o. titkár, I. o. titkár. II. o tanácsos, I. o. tanácsos, tanácsos, követtanácsos. Végül követ, nagykövet a sorrend.
A diplomata nem nélkülözheti napi munkájához a legfrissebb információkat; tudnia kell, milyen eseményt hogyan kommentál a hazai sajtó. A rádión, telexen vagy faxon (80-as években vagyunk) megkapott sajtószemle a diplomata "mindennapi kenyere".
A diplomáciában minden perc késedelemnek súlya van.
A diplomata alapvető kötelessége minden akcióról, megjegyzésről haladéktalanul tájékoztatni - írásban (számjeltáviratban) a feletteseit.
A diplomata, kitüntetést csak a(z angol) királynő bálján kellett viseljen.
A diplomáciai szolgálat sok-sok fizikai és lelki terheléssel is jár. Sokan belerokkannak. A munkaidő sohasem napi 8 óra. Hetente több koktél vagy vacsorameghívás, éjfélbe nyúló beszélgetések ahol mindenkinek pontosan le kell jegyezni a szavait hiszen ezekről jelenteni kell.
A diplomata, országa kirakatában ül: minden szavát jegyzik, még a hangsúlyait is lekottázzák. Telefonját több irányból lehallgatják, postáját elolvassák. Az, hogy a diplomata lakásában lehallgató-készülékek működnek, olyan alapfeltételezés, amit már egy segéd-attaché is tud. ! Különben sincs értelme kiszedetni a lehallgatót, mert modernebbet raknak a helyére. Meg kell tanulni együtt élni vele.
A diplomata távol tölti élete felét rokonaitól, barátaitól, szeretteitől.
A külügyminisztériumok lételeme szerte a világon a hivatali, állami, nemzetközi (vagyis több országot érintő) titkok birtoklása és szigorú őrzése. Az államok közti bizalmas érintkezés elképzelhetetlen a diplomatákra bízott titkok szentsége nélkül. A nyílt diplomáciára felszólító beszédek: totális szamárság!
Amióta az államok kialakultak, a királyok, köztársasági elnökök vagy a kormányok mindig két kategóriából válogatták külföldi követeiket: az egyikbe tartoztak, akik biztosítékot jelentettek arra, hogy jól képviselik hazájukat és alkalmasak a kapcsolatok fejlesztésére, a másikba azok kerültek, akiket szívesebben láttak az országon kívül.
Az ideiglenes ügyvivő, a nagykövet hivatalosan bejelentett helyettese, annak szabadsága, vagy más külföldi tartózkodása idején.
A diplomata az alkalomnak megfelelően vagy éppen előírt módon - állandóan öltözködik.
A diplomáciának, amióta világ a világ az az alapvető feladata, hogy a lehető legkedvezőbbre igyekezzék alakítani a fogadó ország és saját országa viszonyát. A diplomata széleskörű személyi ismeretségre törekszik, megkeresi az ügyek intézésének, a tájékoztatásnak a hivatalos, vagy félhivatalos csatornáit; igyekszik információkkal ellátni azokat, akik befolyásolhatják a fogadó ország politikájának alakítását.
A sajtóattasénak jól körülhatárolt a munkaterülete: a rádió, a televízió, az írott sajtó valamint minden olyan intézmény, egyetem, társaság, ahol Magyarországról tájékoztatást lehet adni. A sajtóattasé napi munkája azzal kezdődik, hogy a bp-i külügyminisztérium (Bem tér) részére sajtószemlét készíttet a fogadó ország (pl. Svédország, Anglia, Kanada stb.) lapokból, a rádió, a tv híradásaiból. Ebben először arról kellett jelenteni mit ír az adott ország Mo-ról, aztán pedig a legfontosabb nemzetközi kérdésekről alkotott adott országi állásfoglalásokat kell összefoglalni.
folyt. köv.
Forrás: dr. Bányász Rezső londoni (1981-84) és ottawai (1988-90) nagykövet emlékirataiból.